Terimlerin tanımları

Dolby

Dolby Digital

Dolby Digital, Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir çok kanallı dijital sinyal formatıdır.

Toplam 5.1 kanal çalınır: 3 ön kanal (“FL”, “FR” ve “C”), 2 surround kanal (“SL” ve “SR”) ve düşük frekans etkileri için “LFE” kanalı.

Bu nedenle, kanallar arasında bir karışma meydana gelmez ve “üç boyutlu” his (mesafe, hareket ve konum algısı) uyandıran gerçekçi bir ses alanı elde edilir. Bu da evde heyecan verici bir surround ses deneyimi yaşamanızı sağlar.

Dolby Digital Plus

Dolby Digital Plus, 7.1 kanallı ayrı dijital seslere kadar uyumlu, gelişmiş bir Dolby Digital sinyal formatıdır ve aynı zamanda ilave veri bit hızı performansı sayesinde ses kalitesini de yükseltir. Klasik Dolby Digital ile bu teknolojiyi de kapsayacak şekilde uyumludur, bu nedenle kaynak sinyaline ve çalma aygıtı koşullarına yanıt olarak üstün bir esneklik sağlar.

Dolby Pro Logic  2-Roman Numeral

Dolby Pro Logic  2-Roman Numeral Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir matris şifreleme teknolojisidir.

CD’lerdeki içerik gibi normal müzik mükemmel bir surround efektin elde edilmesi için 5 kanallı olarak şifrelenir.

Tüm stereo kaynaklar için zengin bir konum algısı sunacak bir “üç boyutlu”ses görüntüsünün oluşturulması için, ses kanalı sinyalleri stereo ve tam bant sinyallerine (20 Hz ila 20 kHz frekans tepkisine sahip) dönüştürülür.

Dolby TrueHD

Dolby TrueHD, Dolby Laboratories tarafından geliştirilmiş olan bir yüksek tanımlı ses teknolojisidir, studio master’in sesini güvenli bir şekilde oluşturmak için kayıpsız şifreleme teknolojisi kullanır.

Bu format, 96 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 8 ses kanalının ve 192 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 6 ses kanalının desteklenebilmesini sağlar.

DTS

DTS

Bu, DTS tarafından geliştirilmiş bir dijital ses sistemi olan Digital Theater System’in kısaltmasıdır.
DTS Güçlü ve dinamik bir ortam sesi deneyimi sağlar ve dünyanın en iyi sinema salonları ve gösterim salonlarında bulunmaktadır.

DTS 96/24

DTS 96/24, 96 kHz’lik örnekleme frekansına ve DVD-video üzerinde 24 bit nicelemeye sahip 5.1 kanallı sistemde yüksek ses kalitesi ile çalmaya imkan veren bir dijital ses formatıdır.

DTS Digital Surround

DTS™ Digital Surround, DTS, Inc.’in standart dijital surround formatıdır, 44,1 veya 48 kHz örnekleme frekansı ve en fazla 5.1 kanallı dijital ayrık surround ses ile uyumludur.

DTS-HD

Bu ses teknolojisi geleneksel DTS’ye nazaran daha yüksek bir ses kalitesi ve zenginleştirilmiş işlevsellik sunar ve Blu-ray Disk için opsiyonel ses olarak kullanılır.

Bu teknoloji çoklu kanalı, yüksek veri transfer hızını, yüksek örnekleme frekansını ve kayıpsız ses çalmayı destekler. Blu-ray Disk’te en fazla 7.1 kanal desteklenir.

DTS-HD High Resolution Audio

DTS-HD High Resolution Audio, geleneksel DTS, DTS-ES ve DTS 96/24 sinyal formatlarının geliştirilmiş bir versiyonudur, 96 veya 48 kHz örnekleme frekansı ve en fazla 7.1 kanallı ayrık dijital sesler ile uyumludur. Yüksek veri bit hızı performansı yüksek kalitede ses sağlar. Bu format geleneksel ürünler ile tam uyumludur, geleneksel DTS dijital surround 5.1 kanal verisi dahil.

DTS-HD Master Audio

DTS-HD Master Audio, Digital Theater System (DTS) tarafından geliştirilen bir kayıpsız ses formatıdır. Bu format, 96 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 8 ses kanalının ve 192 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 6 ses kanalının desteklenebilmesini sağlar. Geleneksel DTS dijital surround 5.1 kanallı veri dahil olmak üzere yeni ürünlerle tamamen uyumludur.

DTS Neo:6™ Surround

DTS NEO:6™ 2 kanallı kaynaklarla birlikte 6.1-kanallı surround çalma elde etmek için bir matris kod çözme teknolojisidir. Film izlemek için uygun olan “DTS Neo:6 Cinema” suiti ve müzik dinlemek için uygun olan “DTS Neo:6 Music” ten oluşur.

Ses

FLAC (Free Lossless Audio Codec)

FLACi, Free lossless Audio Codec’in kısaltmasıdır ve kayıpsız serbest ses dosyası formatıdır. Kayıpsız, sesin kalitede herhangi bir kayıp olmadan sıkıştırıldığı anlamına gelir.

FLAC lisansı aşağıda gösterilmiştir.

Copyright (C) 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 Josh Coalson

Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met:

Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer.

Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution.

Neither the name of the Xiph.org Foundation nor the names of its contributors may be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission.

THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE COPYRIGHT HOLDERS AND CONTRIBUTORS “AS IS” AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE FOUNDATION OR CONTRIBUTORS BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.

LFE

Düşük frekanslı efekt sesini vurgulayan bir çıkış kanalı olan Düşük Frekans Efekti ifadesinin kısaltmasıdır. Surround ses, sistem subwoofer’larına yapılan 20 Hz ila 120 Hz derin bas çıkışı ile kuvvetlendirilir.

MP3 (MPEG Audio Layer-3)

Bu, “MPEG-1” video sıkıştırma standardını kullanan, uluslararası standart ses verisi sıkıştırma şemasıdır. Ses kalitesini müzik CD’sine eşdeğer şekilde korurken veri seslerini orijinal boyutuna göre on bir kat sıkıştırır.

MPEG (Moving Picture Experts Group), MPEG-2, MPEG-4

Bunlar, video ve ses kodlaması için kullanılan dijital sıkıştırma formatı standartlarının isimleridir. Video standartları “MPEG-1 Video”, “MPEG-2 Video”, “MPEG-4 Visual”, “MPEG-4 AVC”’yi içerir. Ses standartları “MPEG-1 Audio”, “MPEG-2 Audio”, “MPEG-4 AAC”’yi içerir.

WMA (Windows Media Audio)

Microsoft Corporation tarafından geliştirilmiş olan bir ses sıkıştırma teknolojisidir.

WMA verileri Windows Media® Player kullanılarak şifrelenebilir.

WMA dosyalarını kodlamak için, sadece Microsoft Corporation tarafından yetki verilen uygulamaları kullanın. Eğer yetki verilmeyen bir uygulama kullanırsanız, dosya düzgün çalışmayabilir.

Örnekleme frekansı

Örnekleme düzenli aralıklarla ses dalgalarının okumasının alınması ve her okumada dalga yüksekliğinin rakamsal olarak ifade edilmesi (bir dijital sinyal üretmek) ile ilgilidir.

Bir saniyede alınan okumaların sayısı “örnekleme frekansı” olarak adlandırılır. Değer ne kadar yüksek olursa, üretilen ses orijinaline o kadar yakın olur.

Hoparlör empedansı

Bu Ω (ohms) olarak belirtilen bir AC direnç değeridir.

Bu değer küçük olduğu zaman, daha fazla güç elde edilebilir.

Diyalog normalleştirme işlevi

Bu işlev Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS veya DTS-HD kaynaklarının çalınması sırasında otomatik olarak çalışır.
Program kaynaklarının her birinin standart sinyal seviyesini otomatik olarak düzeltir.

Dinamik aralık

Maksimum distorsiyonsuz ses seviyesi ile cihaz tarafından yayılan parazitin üzerindeki minimum fark edilebilir seviye arasındaki farktır.

Downmix

Bu fonksiyon ortam sesi kanallarının sayısını daha düşük bir kanal sayısına dönüştürür ve sistemin yapılandırılmasına göre çalar.

Diğerleri

HDCP

Cihazlar arasında dijital sinyaller iletirken, bu kopyalama koruma teknolojisi, içeriğin yetkisiz olarak kopyalanmasını önlemek için sinyalleri şifreler.

Eşleştirme

Eşleştirme (kayıt) bir Bluetooth aygıtı üniteye Bluetooth ile bağlamak için gereken bir işlemdir. Aygıtlar eşleştirildiklerinde birbirlerini doğrular ve bağlantı hatası olmadan bağlanabilir.
İlk kez Bluetooth bağlantı kullanılırken bu üniteyi ve bağlanacak olan Bluetooth aygıtı eşleştirin.

Koruma devresi

Bu bir aşırı yük, aşırı voltaj dalgalanması veya herhangi bir nedenle aşırı ısınma meydana gelmesi gibi anormal çalışmalarda, cihazların hasar görmesine mani olma işlevidir.

başa dön