HDMI hakkında

HDMI bir TV’ye veya amfiye bağlı bir AV dijital arayüz olan High-Definition Multimedia Interface (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü) ibaresinin kısaltmasıdır.

HDMI bağlantısı ile, Blu-ray disk oynatıcıları (Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD, DTS-HD Master Audio) tarafından uyarlanan ve analog video aktarmayla mümkün olmayan yüksek çözünürlüklü görüntü ve yüksek kaliteli ses formatları aktarılabilir.

Ayrıca, HDMI bağlantısında ses ve görüntü sinyalleri bir tekli HDMI kablosu üzerinden aktarılabilir; buna karşılık klasik bağlantılarda aygıtlar arasındaki bağlantı için ses ve görüntü için ayrı kabloların takılması gerekir. Bu da bir ev sineması sistemini inanılmaz derecede karmaşık hale getirebilecek kablo yapılandırmasını kolaylaştırır.

Bu ünite aşağıdaki HDMI işlevlerini destekler.

Deep Color

HDMI tarafından desteklenen bir görüntüleme teknolojisidir. Renk başına 8 bit (256 ton) kullanan RGB veya YCbCr’nin aksine, yüksek çözünürlükte renkler üretmek için 10 bit (1024 ton), 12 bit (4096 ton) veya 16 bit (65536 ton) üretir.

HDMI üzerinden bağlanan her iki aygıt da mutlaka Deep Color teknolojisini desteklemelidir.

“x.v.Color”

Bu işlev, HDTV ekran renklerinin daha doğru görüntülenmesine imkan tanır. Doğal, canlı renklerle sahip bir ekran sağlar.

“x.v.Color” Sony Corporation şirketinin bir ticari markasıdır.

3D

Bu ünite 3D (3 boyutlu) HDMI görüntü sinyallerinin giriş ve çıkışını destekler. 3D görüntülerin oynatılması için, HDMI 3D işlevini destekleyen bir TV ve oynatıcı ve bir çift 3D gözlüğe ihtiyacınız olacaktır.

4K

Bu ünite 4K (3840 x 2160 piksel) HDMI video sinyali giriş ve çıkışını destekler.

Content Type

Ayarları otomatik olarak video çıkış tipine (içerik bilgisi) uygun hale getirebilir.

Adobe RGB color, Adobe YCC601 color

Adobe Systems Inc tarafından tanımlanan renk uzayıdır. RGB’den daha geniş bir renk uzayı olduğundan, daha canlı ve doğal görüntüler üretebilir.

sYCC601 color

Bu renk uzaylarının her biri klasik RGB renk modelinden daha geniş bir kullanılabilir renk paletini tanımlar.

HDMI Pass Through

Bu üniteye beslenen güç bekleme moduna ayarlansa dahi, HDMI giriş konektöründen gelen sinyal girişi, HDMI çıkış konektörüne bağlı bir TV’ye veya başka bir aygıta verilir.

Desteklenen ses formatları

2 kanallı Doğrusal PCM

2 kanalı, 32 kHz – 192 kHz, 16/20/24 bit

Çok kanallı Doğrusal PCM

7.1 kanalı, 32 kHz – 192 kHz, 16/20/24 bit

Bitstream

Dolby Digital / DTS / Dolby TrueHD /
Dolby Digital Plus / DTS-HD Master Audio /
DTS-HD High Resolution Audio / DTS Express

Desteklenen video sinyalleri

480i

480p

576i

576p

720p 60/50Hz

1080i 60/50Hz

1080p 60/50/24Hz

4K 60/50/30/25/24 Hz

Telif hakkı koruma sistemi

BD Video veya DVD Video vb. gibi dijital görüntüleri ve sesleri HDMI bağlantısı üzerinden yürütebilmek için, hem bu ünitenin, hem de TV ve oynatıcının HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection System) olarak bilinen telif hakkı koruma sistemini desteklemesi gerekir. HDCP, veri şifreleme ve bağlı AV aygıtlarının belgelendirilmesini içeren bir telif hakkı koruma sistemidir. Bu ünite HDCP’yi destekler.

HDCP’yi desteklemeyen bir aygıt bağlanırsa, görüntü ve sesler doğru şekilde verilmez. Daha fazla bilgi için televizyonunuzun veya oynatıcınızın kullanım kılavuzunu okuyun.

Bu üniteyi Deep Color ve 4K işlevleriyle uyumlu bir aygıta bağlarken, HDMI logosu olan bir “High Speed HDMI cable with Ethernet” kullanın.

başa dön