Wyjaśnienie pojęć

Audyssey

Audyssey Dynamic EQ®

Audyssey Dynamic EQ® rozwiązuje problemy spadku jakości dźwięku w miarę wzrostu poziomu głośności, biorąc pod uwagę percepcję ucha ludzkiego oraz akustykę pomieszczenia.
Audyssey Dynamic EQ® działa w połączeniu z Audyssey MultEQ® XT w celu zapewnienia dobrze zrównoważonego dźwięku dla każdego ze słuchaczy przy każdym ze stosowanych poziomów głośności.

Audyssey Dynamic Volume®

Dynamic Volume rozwiązuje poziom znacznych wahań poziomu głośności między programami telewizyjnymi a reklamami, a nawet między miękkimi i głośnymi przejściami w filmach. Funkcja Audyssey Dynamic EQ® jest częścią Dynamic Volume, dzięki czemu automatycznie dostosowywany jest poziom głośności odtwarzanego dźwięku, natomiast postrzegana charakterystyka basów, charakterystyka barwy dźwięku, wrażenie dźwięku otaczającego oraz wyrazistość dialogów pozostają na tym samym poziomie.

Audyssey MultEQ® XT

Audyssey MultEQ® XT jest systemem korekcji akustyki pomieszczenia, który kalibruje system audio tak, aby pozwalał on uzyskać optymalne parametry dla każdego ze słuchaczy, nawet przy dużych powierzchniach pomieszczenia odsłuchu. Bazując na kilku pomiarach akustyki pomieszczenia, MultEQ® XT wylicza parametry korekcji pozwalające na skorygowanie problemów pasma przenoszenia i równocześnie wykonuje w pełni zautomatyzowane ustawienia systemu dźwięku otaczającego.

Dolby

Dolby Atmos

Wprowadzony najpierw do kina, Dolby Atmos przyniósł rewolucyjne odczucie wymiaru i zanurzenia się w doświadczenie kina domowego (Home Theater). Dolby Atmos może być łatwo adaptowane i przeskalowane zgodnie z formatem bazującym na przedmiocie, który odtwarza dźwięki jako niezależne dźwięki (lub obiekty), które mogą być dokładnie umieszczone i przenoszone dynamicznie przez trójwymiarową przestrzeń odsłuchu podczas odtwarzania. Kluczowym elementem Dolby Atmos jest wprowadzenie wysokiej płaszczyzny dźwięku powyżej słuchacza.

Strumień Dolby Atmos

Zawartość Dolby Atmos będzie dostarczona do odbiornika Dolby Atmos Enabled odbiorem AV przez Dolby Digital Plus lub Dolby TrueHD na płycie Blu-ray, plikach do pobrania i materiałach strumieniowych. Strumień Dolby Atmos zawiera specjalne metadane, które opisują rozmieszczenie dźwięku w pomieszczeniu. Ten przedmiot danych dźwięku jest dekodowany przez odbiornik AV Dolby Atmos i skalowany dla optymalnego odtwarzania przez systemy głośników kina domowego (Home Theater) każdego rozmiaru i ustawienia.

Dolby Digital

Dolby Digital jest formatem sygnałów cyfrowych, wielokanałowych opracowanym przez Dolby Laboratories.

Dolby Digital składa się z 5.1-kanałów: 3 kanałów przednich — główny lewy “FL”, główny prawy “FR” oraz centralny “C”, 2 kanałów dźwięku otaczającego - prawy otaczający i lewy otaczający (“SR” i “SL”) oraz kanał niskich częstotliwości (subwoofera) “LFE”.

Z tego też powodu nie ma przesłuchów pomiędzy kanałami oraz uzyskiwane jest realistyczne odczucie przestrzeni dźwiękowej (odczucie odległości, ruchu oraz pozycjonowania). Pozwala to zapewnić niezwykłe doświadczenia dźwięku otaczającego w domu.

Dolby Digital Plus

Dolby Digital Plus jest poprawionym formatem sygnału Dolby Digital zgodnym z zapisem 7.1-kanałowym dźwięku cyfrowego o zapisie dyskretnym również poprawiającym jakość dźwięku poprzez zastosowanie dodatkowego stopnia kompresji. Jest on także zgodny z konwencjonalnym Dolby Digital, dzięki czemu zapewnia większą elastyczność w odpowiedzi na sygnał źródłowy oraz warunki otoczenia odtwarzania.

Dolby Surround

Dolby Surround jest technologią surround następnej generacji, która w sposób inteligentny miesza zawartość stereo, 5.1 i 7.1 dla odtwarzania za pośrednictwem systemu głośników surround. Dolby Surround jest kompatybilne z tradycyjnym układem głośników, jak również z systemem pozwalającym na odtwarzanie Dolby Atmos, który stosuje głośniki sufitowe lub produkty z technologią głośników Dolby.

Technologia głośników Dolby (głośniki Dolby Atmos Enabled)

Wygodną alternatywą dla głośników mocowanych na suficie są głośniki Dolby Atmos Enabled, wykorzystujące sufit ponad odbiorcą jako powierzchnię odbijającą dla powtarzania dźwięku w wyższej płaszczyźnie powyżej słuchacza. Głośniki te posiadają unikalny pionowy sterownik oraz specjalny sposób przetwarzania sygnału. Funkcje te mogą być wbudowane w zwyczajny głośnik lub moduł głośnika wolnostojącego. Wyposażony w nie głośnik zajmuje niewiele więcej miejsca, dostarczając niezapomnianych wrażeń słuchowych podczas odtwarzania Dolby Atmos i Dolby Surround.

Dolby TrueHD

Dolby TrueHD jest wysokiej rozdzielczości technologią audio opracowaną przez Dolby Laboratories, wykorzystującą technologię kodowania bezstratnego do wiernego odtwarzania dźwięku w studiach.

Format ten zapewnia możliwości obsługi do 8 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 96 kHz/24 bit oraz do 6 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 192 kHz/24 bit.

Wirtualizer Głośnikowy

Wirtualizacja dźwięków wysokich Dolby Atmos to cyfrowe przetwarzanie sygnału wykorzystujące głębokie zrozumienie firmy Dolby w zakresie ludzkiej percepcji dźwięku do stworzenia wrażenia odtwarzania dźwięku górnego z głośników na poziomie słuchacza.
To przetwarzanie sygnału dotyczy filtrów wysokości do komponentów dźwięku górnego zawartych w sygnale audio przed miksem do głośników na poziomie słuchacza.
Filtry te imitują naturalne sygnały widmowe wywołane przez nasze uszy względem dźwięków, które są emitowane są z góry.
W przypadku konfiguracji głośników 3.1-kanałowych, wirtualizacja dźwięków wysokich Dolby Atmos jest połączona z wirtualizacją surround w celu stworzenia otaczającego słuchacza dźwięku 360 stopni, z odjęciem miejsca na głośniki, które zwykle są ustawione za lub z boku słuchacza.

DTS

Kontrola dialogu

Pozwala kontrolować wrażenia słuchowe. Możesz poprawić słyszalność dialogów w stosunku do dźwięków otoczenia, aby zwiększyć ich wyrazistość i zrozumiałość.
W tym celu treść musi obsługiwać Kontrola dialogu.

DTS

To skrót Digital Theater System, który jest cyfrowym systemem audio opracowanym przez DTS. DTS zapewnia potężne i dynamiczne doświadczenia dźwięku dookólnego, stosowany jest w najlepszych kinach i salach projekcyjnych.

DTS 96/24

DTS 96/24 jest cyfrowym formatem zapisu sygnałów audio zapewniającym większa jakość dźwięku odtwarzanego w układzie 5.1-kanałowym przy częstotliwości próbkowania 96 kHz z kwantyzacją 24-bitową stosowanym na płytach DVD-Video.

DTS Digital Surround

DTS™ Digital Surround jest standardowym formatem cyfrowego zapisu dźwięku otaczającego DTS, Inc., zgodnym z częstotliwościami próbkowania 44,1 lub 48 kHz w 5.1-kanałowym dyskretnym, cyfrowym zapisie dźwięku.

DTS-ES™ Discrete 6.1

DTS-ES™ Discrete 6.1 jest 6.1-kanałowym dyskretnym, cyfrowym formatem audio wprowadzającym tylny kanał dźwięku otaczającego (SB) do cyfrowego zapisu dźwięku otaczającego DTS. Dekoder ten ma również możliwość dekodowania konwencjonalnego zapisu 5.1 kanałów audio.

DTS-ES™ Matrix 6.1

DTS-ES™ Matrix 6.1 jest 6.1-kanałowym cyfrowym formatem audio wprowadzającym tylny kanał dźwięku otaczającego (SB) do cyfrowego zapisu dźwięku otaczającego DTS z wykorzystaniem kodowania matrycowego. Dekoder ten ma również możliwość dekodowania konwencjonalnego zapisu 5.1 kanałów audio.

DTS Express

DTS Express jest formatem audio obsługującym niskie wartości kompresji (maks. 5.1-kanałów, 24 do 256 kbps).

DTS-HD

Ta technologia audio zapewnia wyższą jakość dźwięku oraz rozszerzoną funkcjonalność niż konwencjonalny DTS i jest stosowana przy opcjonalnym dźwięku rejestrowanym na płytach Blu-ray.

Technologia ta obsługuje wielokanałowy, dużej prędkości przepływ danych, próbkowanie o wysokiej częstotliwości oraz bezstratne odtwarzanie dźwięku. Na płytach Blu-ray rejestrowanych jest do 7.1 kanałów.

DTS-HD High Resolution Audio

DTS-HD High Resolution Audio jest poprawioną wersją konwencjonalnych formatów sygnału zapisu dźwięku DTS, DTS-ES i DTS 96/24 zgodnym z częstotliwościami próbkowania 96 lub 48 kHz w maksymalnie 7.1-kanałowym, dyskretnym, cyfrowym zapisie dźwięku. Wysoki współczynnik kompresji zapewnia wysoką jakość dźwięku. Format ten jest w pełni zgodny z konwencjonalnymi produktami, wliczając w to konwencjonalny, cyfrowy, 5.1-kanałowy zapis DTS.

DTS-HD Master Audio

DTS-HD Master Audio jest bezstratnym formatem audio opracowanym przez Digital Theater System (DTS). Format ten zapewnia możliwości obsługi do 8 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 96 kHz/24 bit oraz do 6 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 192 kHz/24 bit. Jest on w pełni zgodny z konwencjonalnymi produktami, uwzględniając konwencjonalny, cyfrowy zapis dźwięku otaczającego DTS 5.1 kanałów.

DTS:X

DTS:X tworzy dźwiękową kopułę, gdzie przelotne dźwięki oraz odgłosy otoczenia zdają się naprawdę otaczać słuchacza. Obiekty DTS:X pozwalają na płynne przechodzenie dźwięku między głośnikami, tworząc realistyczne wrażenie.

DTS Neural:X

Nadaje starszym treściom wrażenie dźwięku immersyjnego. DTS Neural:X potrafi rozszerzyć treści stereofoniczne, 5.1 lub 7.1, aby w pełni wykorzystać wszystkie głośniki w systemie dźwięku przestrzennego.

DTS Virtual:X

DTS Virtual:X pozwala cieszyć się wielowymiarowym dźwiękiem niezależnie od wielkości pomieszczenia, układu lub konfiguracji głośników.

Audio

Apple Lossless Audio Codec

Jest to kodek służący do bezstratnej kompresji dźwięku opracowany przez firmę Apple Inc. Kodek można odtwarzać za pomocą iTunes, urządzenia iPod lub iPhone. Dane skompresowane do około 60 – 70% można dekompresować do dokładnie takich samych danych oryginalnych.

FLAC (Free Lossless Audio Codec)

FLAC oznacza bezpłatny bezstratny kodek audio i jest wolnym bezstratnym formatem zapisu audio. Bezstratność oznacza, że zapis audio jest kompresowany bez jakichkolwiek strat w jakości.

Licencja FLAC zamieszczona jest poniżej.

Copyright (C) 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 Josh Coalson

Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met:

Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer.

Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution.

Neither the name of the Xiph.org Foundation nor the names of its contributors may be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission.

THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE COPYRIGHT HOLDERS AND CONTRIBUTORS “AS IS” AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE FOUNDATION OR CONTRIBUTORS BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.

LFE

Jest to skrót od nazwy Low Frequency Effect, kanału, który wyprowadza sygnał mający na celu uwypuklenie efektów dźwięku niskiej częstotliwości. Dźwięk otaczający jest intensyfikowany poprzez wyprowadzenie głębokich basów 20 Hz do 120 Hz do subwoofera.

MP3 (MPEG Audio Layer-3)

Jest to międzynarodowo standaryzowany schemat kompresji danych audio stosowany w standardzie kompresji video “MPEG-1”. Pozwala uzyskać skompresowane pliki o wielkości 1/11 oryginalnego zapisu utrzymując jakość zapisu dźwięku równoważną muzyce zapisanej na płytach CD.

MPEG (Moving Picture Experts Group), MPEG-2, MPEG-4

Są to nazwy standardów cyfrowych formatów kompresowanych, stosowanych do kodowania zapisu video oraz audio. Standardy wideo to “MPEG-1 Video”, “MPEG-2 Video”, “MPEG-4 Visual”, “MPEG-4 AVC”. Standardy audio to “MPEG-1 Audio”, “MPEG-2 Audio”, “MPEG-4 AAC”.

WMA (Windows Media Audio)

Jest to technologia kompresji sygnału audio opracowana przez Microsoft Corporation.

Dane WMA można kodować za pomocą aplikacji Windows Media® Player.

Dla zakodowania plików WMA należy stosować wyłącznie aplikacje autoryzowane przez Microsoft Corporation. W przypadku stosowania oprogramowania nieposiadającego autoryzacji, pliki mogą nie pracować prawidłowo.

Częstotliwość próbkowania

Próbkowanie oznacza odczyt wartości fali dźwiękowej (sygnału analogowego) w regularnych odstępach czasu i wyrażenie wysokości fali przy każdym odczycie w formacie cyfrowym (tworzenie sygnału cyfrowego).

Liczba odczytów na sekundę nazywana jest “częstotliwością próbkowania”. Im większe wartości, tym bardziej wiernie odwzorowany jest dźwięk.

Impedancja głośników

Jest to wartość rezystancji w obwodzie prądu przemiennego, wskazywana w Ω (ohm).

Większą moc można uzyskać, gdy wartość ta jest mniejsza.

Funkcja normalizacji dialogu

Ta funkcja działa automatycznie podczas odtwarzania źródeł Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS lub DTS-HD.
Funkcja ta automatycznie koryguje standardowy poziom sygnałów dla indywidualnych źródeł programu.

Zakres dynamiki

Różnica pomiędzy maksymalnym nie zniekształconym poziomem dźwięku a minimalnym poziomem dźwięku, który można wyróżnić z szumu emitowanego przez urządzenie.

Downmix

Funkcja ta przetwarza liczbę kanałów dźwięku otaczającego do mniejszej liczby kanałów i odtwarza je stosownie do konfiguracji systemu.

Video

Zapis progresywny (skanowanie sekwencyjne)

Jest to system skanowania sygnału wideo, w którym cała klatka wyświetlana jest w jednym przebiegu. W porównaniu do systemu z przeplotem system ten zapewnia mniejsze migotanie obrazu i gładsze krawędzie.

Sieć

AirPlay

AirPlay przesyła (odtwarza) zapisy z iTunes lub na iPhone/iPod touch/iPad do odpowiedniego urządzenia przez sieć.

WEP Key (Klucz sieciowy)

Jest to kluczowa informacja pozwalająca zakodować dane na czas ich przesyłania. W przypadku tego urządzenia, ten sam klucz WEP stosowany jest do kodowania oraz rozkodowywania sieci WEP i w celu uzyskania komunikacji między tymi urządzeniami należy ustanowić klucz.

Wi-Fi®

Certyfikat Wi-Fi zapewnia, że urządzenie zostało przetestowane i sprawdzone przez Wi-Fi Alliance, grupę certyfikującą możliwość współpracy urządzeń LAN.

WPA (Wi-Fi Protected Access)

Jest to standard zabezpieczenia ustanowiony przez Wi-Fi Alliance. Dodatkowo, konwencjonalna SSID (nazwa sieci) oraz klucz WEP (nazwa klucza) pozwalają również uzyskać funkcję identyfikacji oraz protokół kodowania, zapewniający wyższe bezpieczeństwo danych.

WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2)

Jest to nowa wersja WPA ustanowiona przez Wi-Fi Alliance, zgodna z bardziej bezpiecznym kodowaniem AES.

WPA-PSK/WPA2-PSK (Pre-shared Key)

Jest to prosty system identyfikacji pozwalający na obopólną identyfikację poprzez sprawdzenie ustawienia zgodności ciągu znaków przesyłanych przez punkt dostępowy oraz klienta.

Nazwy Sieci (SSID: Service Set Identifier)

Podczas tworzenia bezprzewodowych sieci LAN, tworzone są grupy, aby zapobiegać zakłóceniom, kradzieży danych itp. Te grupy są oparte na “SSID (network names)”. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, jest ustawiony klucz WEP, co uniemożliwia komunikację, jeśli klucz WEP nie zgadza się z “SSID”. Jest to przydatne przy tworzeniu uproszczonej sieci.

Inne

HDCP

Przesyłając sygnały cyfrowe między urządzeniami, ta technologia zabezpieczająca prawa autorskie koduje sygnały, co uniemożliwia skopiowanie sygnału.

MAIN ZONE

Pomieszczenie, w którym znajduje się to urządzenie nazywane jest STREFĄ GŁÓWNĄ (MAIN ZONE).

Parowanie

Parowanie (rejestracja) jest operacją niezbędną do połączenia urządzenia Bluetooth z tym urządzeniem, za pomocą Bluetooth. Po sparowaniu urządzenia uwierzytelniają się wzajemnie i mogą łączyć się bez występowania błędnych połączeń.
Podczas używania połączenia Bluetooth po raz pierwszy, należy sparować to urządzenie z urządzeniem Bluetooth, które ma zostać połączone.

Układ zabezpieczający

Jest to funkcja zabezpieczająca podzespoły przed uszkodzeniem w momencie problemów z zasilaniem, takich jak przeciążenie, przepięcie lub nadmierna temperatura wynikające z dowolnej przyczyny.

powrót do góry